تاریخ انتشار: 95-09-16 22:09:31 سه شنبه
(222)

ویبرام مقاوم ترین کفه در کوه و سنگ و باران

کفه های ویبرام مقاوم ترین کفه در جهان

ویبرام اس.پس.آ. یک شرکت ایتالیایی مستقر در آلبیتزاته (در ایالت وارزه در منطقه لمباردی شمال ایتالیا) است که هم تولید کننده و هم مجوز دهنده ی تولید زیره ی کفش لاستیکی مارک ‌ویبرام است.

این شرکت به اسم بنیانگذارش ویتاله برامانی، نامگذاری شده است.برامانی با اختراع اولین قالب های زیره لاستیکی برای کفش ها خوشنام شده است.

 برای سالیان طولانی کوهنوردان پوتین های عاج دار غیراستاندارد با کفه ی چرمی نرم و صاف می پوشیدند که به هنگام حرکت روی انواع اجسام تیز یا برجسته ، دچار کشیدگی یا باعث کشیده شدن میشد.

 این ها روی زمین نرم کاملا خوب عمل می کردند، اما روی سنگ کارایی چندان خوبی نداشتند (تصور می شود که کوهنوردان از گل میخ ها به عنوان قلاب برای گرفتن کناره های کوچک اطراف لبه ی تخت کفش استفاده می کردند که روش چندان مطمئنی برای صعود نیست)

 

در سال 1935 ، کوهنورد ایتالیایی ویتالی برامانی صعود گروهی را رهبری کرد که در آن او و همگروهی هایش با پوتین های عاج دار استفاده کردند، اما برای راحت تر حرکت کردن، پاپوش های سبک تری را برگزیدند. ولی هنگامی که مه و کولاک به گروه زد، این پوتین ها مانع حرکت کوهنوردان روی سطح لیز شد و حمایت اندکی در برابر سرما داشت.

 در آن سال ، مرگ شش تن از یاران کوهنوردی برامانی در آلپ ایتالیا تا حدودی تقصیر کفش نامناسب بود. این حادثه غم انگیز برامانی را برآن داشت یک زیره کوهنوردی جدید بسازد. دو سال بعد، او اختراع خود را به ثبت رساند و اولین قالب کفی لاستیکی با یک طراحی آج بنام "کاروآرمادو" (=مخزن آج)، با پشتیبانی مالی لئوپولدو پیرلی در بازار به راه انداخت.

 کفی طراحی شده بود، تا کشش عالی در وسیع ترین طیف سطوح را میسر کند، درجه ی بالایی از مقاومت دربرابر سایش داشته باشد و با استفاده از آخرین و جدید ترین لاستیک جوش داده شده ی زمانش ساخته شده بود.

 در سال 1954 ، نخستین صعود موفق به قله توسط هیات اعزامی ایتالیایی که زیره های لاستیک ویبرامی پوشیده بودند انجام شد.

بنابراین، برامانی تصمیم به ساخت جنسی خاص و مخصوص برای زیره کفش گرفت که روی هر دو سطح نرم و سخت به خوبی کار کند. او با یک زیره  گنجانده شده (برای سطح نرم) ساخته شده از یک ترکیب لاستیکی بادوام که به خوبی به سنگ می چسبید بازگشت و آن را از مخفف ِ نام ِ خود ویبرام نامید.

زیره های ساخته شده توسط ویبرام با نام های زیره های ویبرام، لاستیک ویبرام، یا به سادگی ویبرام شناخته می شوند.

 "کفی های قالب زده" نوعی کفی بیرونی هستند که مخصوص کار سنگین و پوتین کوهنوردی و پوتین های کار ساخته شده اند.

 امروزه کمپانی ویبرام انواع کفی های مختلف را برای کوهپیمایان و کوهنوردان با تغییر ترکیب کفی برای بهتر پوشیدن یا محکم تر چسبیدن، و طراحی مدل های قالب های مختلف برای تطبیق با همه چیز از راهپیمایی روزانه تا صخره های افقی و یخ، تولید می کند.

 این نوع از زیره ها در برزیل، چین، ایتالیا و ایالات متحده آمریکا تولید می شوند و توسط بیش از 1000 کارخانه تولید کننده کفش در محصولات کفششان استفاده می شود. ویبرام نوعی استاندارد بی نظیر است که زیره هایش امروزه به طور گسترده استفاده می شود. 

در ایلات متحده، محصولات کفی ویبرام تحت پروانه انحصاری توسط شرکت کوآباگ بروکفیلد شمالی ماساچوست تولید می شوند.

باوجودی که این برند مشهورترین برند درمیان جامعه ی صحرایی و کوهنوردی است، ویبرام مدل های کثیری از کفی های بطور ویژه طراحی شده برای مُد، ارتش، نجات، اجرای قانون و کابردهای صنعتی تولید کرده. ویبرام همچنین  کفی هایی رو منحصرا برای تخته زدن کفش (عوض کردن کفی) تولید نموده است.

 ویبرام همچنین به تولید محصولاتی دیگر هم در این زمینه با کاربری متفاوت دست زده است.

(0)
هیچ دیدگاهی وجود ندارد
دیدگاه خود را بنویسید
*
*
برچسپ ها
مقایسه 0

محصولی موجود نیست

برای تشخیص حمل
0 ریال مجموع

پرداخت