راهنمای انتخاب کفش ایمنی مناسب

راهنمای انتخاب کفش ایمنی مناسب

آگاهی از ویژگی و خصوصیات یک کفش ایمنی خوب و استاندارد و داشتن راهنمای مناسب برای خرید آن، احساس رضایت بیشتری به فرد هنگام کار می دهد.

بسیاری از افراد در مشاغل سخت و پر خطر مشغول به کار هستند. مشاغلی مانند کار کردن در کارخانه ها، کارگاه های فنی، ساختمان سازی، معادن یا هر نوع شغل دیگری که با مواد خطرناک، سنگین، برنده و تیز، پرتاب شونده و غیره سر و کار دارند، جزو این دسته محسوب میشوند.

کار کردن در این نوع مشاغل به داشتن تجهیزات ایمنی مناسب و استاندارد از جمله لباس یا کفش نیاز دارد. در واقع تنها با داشتن این تجهیزات و لوازم است که می توان تا حد زیادی از احتمال بروز خطر و آسیب به فرد هنگام انجام کار جلوگیری کرد.

به همین دلیل هنگام خرید کفش ایمنی باید توجه و دقت لازم را به کار برد تا کفشی مناسب و استاندارد انتخاب شود. چرا که پوشیدن هر نوع کفش ایمنی، چنانچه متناسب برای آن شغل یا حرفه نبوده و یا استانداردهای لازم مانند زیره، رویه و قالب مناسب را دارا نباشد، نمی تواند درصد بالایی از آسیب های احتمالی را جلوگیری کند.

 

چگونه کفش ایمنی مناسب انتخاب کنیم؟

کسانی که در مشاغل پر خطر کار می کنند، هنگام خرید کفش ایمنی، در میان تنوع و گوناگونی زیادی که این نوع کفش ها دارند، به راهنمای خوب برای انتخاب بهترین و مناسب ترین کفش برای خود نیاز دارند.

امروزه تعداد تولیدی ها، کارخانه ها، عمده فروشی یا خرده فروشی های کفش ایمنی در کشور بسیار زیاد شده و تنوع زیادی از این محصول را شاهد هستیم.

اگر فرد آگاهی کافی پیرامون نحوه انتخاب صحیح کفش ایمنی برای شغل و حرفه خود داشته باشد، در میان این تنوع می تواند کفش مورد نظر و مورد نیاز خود را خرید کند.

در درجه اول فرد باید نوع شغل و نیاز های ایمنی آن را شناسایی کند. کفش ایمنی پنجه فولادی یا آهنی، کفش ضد لغزش، ضد مواد شیمیایی و اسید، ضد آتش و حریق و غیره از انواع متفاوت کفش های ایمنی هستند.

بنابراین برای انتخاب درست و صحیح کفش ایمنی باید شرایط و محیط کار را به درستی شناسایی کرد.

 

محیط کار و نیاز به کفش ایمنی مناسب استاندارد

خطرات محیط کار که نیاز به کفش ایمنی دارند کدامند؟

  • پرتاب شدن یا سقوط اشیا یا اجسام خطرناک، سنگین و برنده از هر طرف به سمت پا
  • سر و کار داشتن با مایعات یا ذرات داغ یا مذاب و احتمال ریختن آن روی پا
  • کار با برق و الکتریسیته و امکان برق گرفتگی یا شوک الکتریکی
  • کار در محیط های آتش زا یا قابل انفجار
  • کار در محیط های بسیار سرد، گرم یا درون آب
  • محیط های کاری جنگلی یا سنگی، سطوح ناهموار و غیره

با شناخت دقیق کفش هایی که دارای استاندارد های مناسب شغل و کار شما می باشد می توانید بهترین کفش را انتخاب و خرید کنید.

یک کفش ایمنی خوب دارای مشخصات زیر است :

1- زیره کفش ایمنی :

زیره آن از جنس پلی یورتان و به صورت تزریق مستقیم است که در برابر مواد نفتی , روغنی و نیز محیط های اسیدی ضد لغزش و عایق جریان برق باشد .

2- رویه کفش یمنی :

یک کفش ایمنی خوب باید رویه آن از جنس چرم طبیعی وبا حداقل ضخامت 2/2 باشد .

3- سر پنجه کفش ایمنی :

سر پنجه کفش ایمنی باید از جنس فولاد آبکاری شده ویا فایبر گلاس فشرده باشد

هر آنچه باید در مورد کفش ایمنی بدانیم :

قلب دوم انسان پا است . تمام اعصاب حیاتی و مهم بدن انسان در پا متمرکز شده است . بیشترین آسیب های پا دلیل نپوشیدن کفش مناسب است , در محیط کاری عمده ترین خطری که جان افراد را تهدید می کند سقوط اجسام و آسب رساندن به پنجه پا یا برخورد پا با اجسام برنده و تیز به دلیل نپوشیدن کفش ایمنی می باشد . در محیطی کاری عوامل زیان آوری چون فیزیکی ( صدا , دما , روشنایی , اشعه , فشار و ... ) , بیو لوژیکی ( ویروس ها , انگل ها , قارچ ها , باکتری ها )  , شیمیایی ( مواد معلق , بخارات فلزات , گرد و غبار , اسپره و دود ) وجود دارد و کارکنان اگر مجهز به پوشش مناسب نباشند به طور جدی در معرض خطر هستند . طبق استاندارد HSE در محیط های خطر ناک واجب است کفش ایمنی استاندارد به پا کنند .

=== توضیح ===

عوارض کفش ایمنی نامناسب :

پا , این قلب عصبی انسان در انتخاب پوشش آن باید دقت بیشتری داشت . مسائل بهداشتی و ارگونومیکی کفش حائز اهمیت می باشد ,  طرز قرار گرفتن پا در کفش ارتباط مستقیمی با طرز فرم گرفتن اسکلت بدن بخصوص ستون فقرات دارد . استفاده از کفش نا ایمن و نا مناسب فقط شامل عوارض و خطرات فیزیکی ظاهری نیست . بلکه گرفتاری مزمن ستون فقرات , چشم درد و سر دردهای مزمن نیز از عوارض استفاده از کفش ایمنی نامناسب و غیر ارگونومیک می باشد . به لحاظ بهداشتی نیز در صورت استفاده از کفشهای با آستری غیر بهداشتی باعث بوجود آمدن میخچه و ایجاد باکتری و قارچ و بوی نامطبوع پا می شود .  در نهایت زیبایی و ظاهر کفش ایمنی به شکل باشد که کاربر با رغبت و بدون اجبار از کفش ایمنی استفاده نماید .

کاربرد کفش ایمنی :

در محیط هایی کاری که افتادن اشیاء امری عادی تلقی می شود . وظیفه کفش ایمنی محافظت از پا در برابر خطر سقوط اشیاء و محافظت در در مقابل خطر سر خوردن , لغزش پا است . افتادن به مکان خاصی نیست اما کف محیط های که به مواد نفتی و روغنی آغشته می شود رایج تر است از وظایف کفش ایمنی محافظت در برابر جریان الکتریکی , مواظبت از پا در برابر خستگی و جلوگیری از سوختگی پا است .

علائم اختصار در کفش ایمنی :

1- در ساخت زیر کفش ایمنی از پلیمری به نام پلی اورتان استفاده می شود که به طور مخفف به آن RU می گویند

2- علامت اختصاری RR نشان دهنده ی مقاومت کفش ایمنی در مقابل سوراخ شدن است

3- کفش ایمنی که در برابر جریان الکتریسته دارای مقاومت باشد به صورت اختصار به آن CP می گویند .

3- CP مخفف کفش ایمنی است که در مقابل الکتریسیته ساکن رسانا است

4- به کفش ایمنی که در مقابل جریان الکتریسته رسانا باشد به صورت اختصار آن ED می گویند .

کفش ایمنی نسوز :

کفش ایمنی نسوز دمای تا 150 درجه سانتیگراد را تحمل می کند . و گرما را به داخل کفش منتقل نمی کند . در شغل های تراشکاری , اتش نشانی و دیگر شغل هایی که کارکنان با دمای بالای محیط روبروی می شوند مناسب است . این تجهیزات ایمنی همچنین در برابر مواد شیمیایی , حلال های نفتی و روغنی از پا محافظت می کنند . این پایپوش دارای دو لایه زیره است . و جنس آن از چرمی خاص است که گرما را به داخل انتقال نمی دهد , این کفش مانند سایر پایپوش های ایمنی جلوی آن دارای یک لایه فلز است که از پا در برابر ضربه ی سنگین محافظت می کند .

انواع کفش ایمنی :

1- کفش ایمنی پلاستیکی از صدمات شیمیایی جلوگیری می کند

2- کفش ایمنی کفه فلزی در برابر سوراخ شدن مقاوم است

3- کفش ایمنی با کف پایی مخصوص از پنجه , قوزک و تمام قسمت های پا در موقع دویدن محافظت می کند

4- کفش ایمنی پنجه فولادی , پنجه ی پا در برابر فشار و ضربه مواظبت می کند 

5- کفش ایمنی از جنس بوتیل از پا در مقابل مواد خورنده مواظبت می کند

6- کفش ایمنی از جنس پلاستیک سخت که در مقابل جریان برق عایق است

نکات مهم در هنگام خرید کفش ایمنی :

کفش ایمنی معمولی ولتاژ 500 تا 1000 ولت را تحمل می کنند . این مقدار ولتاژ نشانه ی مرغوبیت کفش ایمنی نیست , هنگام خرید کفش ایمنی باید به برگه ی تایید گواهی تست کفش توجه داشت , برگه ی تاییدیه در بر دارنده ی نکات مهمی چون نوع کفش , کارخانه سازنده , مدل ,  تاریخ ساخت زمان تست و سایر مشخصات فنی و عکس کفش است .

ارسال شده در 1397-05-10 مجله ایران کاترپیلار 0 191

یک نظر ارسال کنیدپاسخی ارسال کنید

شما باید وارد شوید تا بتوانید نظر ارسال کنید.

آرشیوهای بلاگ

شاخه های بلاگ

آخرین نظرات

قبلی
بعدی

محصولی موجود نیست

برای تشخیص حمل
مجموع

پرداخت