انواع کفش های کوهنوردی و طبیعت گردی

انواع کفش های کوهنوردی و طبیعت گردی

از قدیم معروف بوده است که پا قلب دوم انسان و مخصوصا کوهنوردان است . بنابراین کفش که محافظ پا است از مهمترین وسایل و پوشاک کوهنوردی به شمار می رود . کفش های قدیم از چرم ساخته می شد که بنا به شرایط مورد استفاده ضخامت و تعداد لایه های چرم متفاوت بود . یکی از اشکالات کفش های چرمی زمستانی وزن بالای آنها بود که با اختراع لایه ها و پارچه های جدید با عناوین گورتکس – سیمپاتکس و تینسولیت تا حدی این نقیصه جبران گردیده است . لایه گورتکس که در انواع پوشاک زمستانی کوهنوردی نیز بکار می رود دارای خاصیت یک طرفه بودن است ؛ یعنی تنها از یک طرف کاملا ضد آب و باد است و در نتیجه از داخل بخار و گرمای ناشی از تعرق و فعالیت را بخارج می فرستد و از خیس شدن پوشاک زیر و سرمازدگی جلوگیری می کند . لایه سیمپاتکس نیز مانند گورتکس ضد آب و ضد باد و دارای قابلیت تنفسی است . لایه تینسولیت نیز عایق بوده و در کفش های زمستانی و سنگین بکار می رود . زیره کفش کوهنوردی نیز از لایه های مخصوصی ساخته می شود که معروفترین آن ویبرام ایتالیا است . همچنین اخیرا لایه ای شوک گیر نیز ساخته شده که فشار ضربه های وارده به کف پا را کاسته و پا دیرتر خسته می شود و در سرازیری زانوها کمتر آسیب می بیند .

با توجه به پیشرفت هایی که در زمینه ساخت کفش های کوهنوردی بدست آمده و به برخی از آنها در بالا اشاره شد ؛ امروزه برای هر نوع برنامه کوهنوردی و برای هر فصل و منطقه کفش خاصی ساخته شده و مورد استفاده قرار می گیرد و دیگر عنوان کفش های چهار فصل یا همه کاره دور از ذهن می باشد . به عنوان مثال در کفش های مخصوص سنگنوردی نوع کفش برای مرد و زن و همچنین بسته به جنس و نوع سنگ متفاوت می باشد.

انواع کفش های کوهنوردی

کفش صعود های بلند

 (High Altitudeclimbing)

   این بخش شامل کفش های ۳ پوش و ۲ پوش است که بیشتر کاربرد زمستانی و صعود ارتفاعات بلند مانند کوههای هیمالیا را دارد. این دسته از کفش ها به دلیل نوع ساختار و مواد به کار رفته در زیره ی کفش و رویه ی آن محافظ و عایق بسیار قوی در برابر سرما بوده در شرایط سخت زمستان سرد وارتفاعات بلند از پای کوهنوردان محافظت می کند.لازم به ذکر است منظور از ۲ پوش و ۳ پوش این است که کفش از ۲ یا ۳ لایه ی مجزا تشکیل شده است که در داخل هم قرار می گیرند. در زیر نمونه ای از کفش ۲ پوش را می بینید.

کفش کوهنوردی فنی

(Technical Climbing)

این بخش شامل کفش های قوی کوهنوردی است که تمام آن ها قابلیت نصب گرامپون را دارند و برخی به دلیل ویژگی لایه های مصرف شده در تولید آن ها قابل استفاده در صعود های بلندو زمستانی نیز می باشد. این کفش ها باید علاوه بر سبکی عایق قوی حرارت نیز باشند و در طراحی ساختار آنها راحتی پا و قابلیت مانور دادن با کفش ها بسیار مهم است. این کفش ها اغلب دارای ساق بلند تری نسبت کفش های تک پوش کوهنوردی بوده و اساسا جنس زیره ها ، عایق های حرارتی رویه ی کفش با سایر کفش های تک پوش متفاوت است.

کفش کوهنوردی

(Back Packing)

این بخش شامل کفش های نیمه سنگین کوهنوردی است. برای صعود های چند روزه در

فصل قابل استفاده است و برخی از آن ها که لایه گورتکس یا سیمپاتکس دارند برای صعود زمستانی کاملا سبک کاربرد دارند. اغلب فاقد محل نصب کرامپون ثابت هستند. از ویژگی های این کفش ها دقت در انتخاب زیره ی مناسب جهت تسهیل در حمل کوله پشتی و بارهای سنگین در مسیر ها راهپیمایی طولانی است. این کفش ها دارای زیره ی قابل انعطاف تری نسبت به انواع قبلی هستند.

Shoe 8

Shoe 9

کفش کوهپیمائی

(Trekking)

ترکینگ به معنای سفر پیاده در مناطقی است که اصولا وسیله ی نقلیه آنجا نباشدیا امکان آمدن آنها وجود نداشته باشد.ترکینگ معمولا به پیاده روی روی مسیر های گوناگون اطلاق می شود اما به پیاده روی های ماجراجویانه طی چند روز هم گفته می شود. بیشتر کارهای طبیعت گردی و کوهپیمایی های سبک در این دسته طبقه بندی می شوند.این بخش شامل کفش های سبک کوهپیمائی است و از آن ها باید در حد صعود های یک روزه انتظار داشت و به دلیل داشتن دوخت در روی کفش نباید از آن ها در مسیر های سنگ لاخی یا فرود از شن اسکی استفاده کرد.

Shoe 10

Shoe 11

کفش های راهپیمائی

(Walking, Hiking)

هایکینگ یک فعالیت ورزشی بسیار جذاب و مسرت بخش است و به راهپیمایی و عبور از مسیر های نیمه پست و ناهموار، محیط های جنگلی و دل طبیعت و دامنه ی کوهها اطلاق می شودو مدت آن نیز بسته به نوع شرایط می تواند بین یک یا چند روز طول بکشد.این کفش ها شامل کفش هایی است که در مسیر های ساده

قابل استفاده بوده و عموما در کفه آن از شکوک گیر استفاده شده است.

Shoe 12

Shoe 13

کفش سنگ نوردی

(Climbing)

این کفش ها که اصطلاحا کتانی سنگ نیز نامیده می شودند کفش هایی است که برای صعود های سالنی و

استفاده در طبیعت  کاربرد دارد.

Shoe 14

Shoe 15

بهترین مدل های کفش برای پیاده روی و طبیعت گردی

Sport-Walking-Shoes.jpg

کفش‌ها و کتانی‌های مخصوص پیاده‌روی در طبیعت، کوهنوردی و دویدن جزء بهترین انتخاب‌ها هنگام خرید کفش هستند. اگرچه صفت مخصوص پیاده‌روی و دویدن به پیشانی این کفش‌ها خورده اما برای راه رفتن در مسیرهای سخت و سنگی و روزهای ابری و بارانی هم جز بهترین گزینه‌ها هستند چراکه زیره آن‌ها معمولاً به‌گونه‌ای طراحی می‌شود که گل‌ولای به آن نمی‌چسبد. نوع بدون ساق این کفش‌ها آن‌قدر نرم و راحت است که ساعت‌ها پیاده‌روی در طبیعت و کوهستان و دویدن با آن‌ها مثل چند دقیقه می‌گذرد. اگر هم مدل ساق‌دار این کفش‌ها را انتخاب می‌کنید خیالتان از بابت راحتی، گرما و محافظت پاهایتان در برابر باد و باران راحت باشد. در این نوشتار چند مدل از بهترین کفش‌ها و کتانی‌های مخصوص پیاده‌روی در طبیعت، کوهنوردی و دویدن را به شما معرفی می‌کنیم.

کفش مخصوص دویدن و پیاده روی کوهستان مدل Adidas Terrex Solo؛ کفش عاشقان طبیعت

Sport-Walking-Shoes-1

یک کتانی منحصربه‌فرد برای پیاده‌روی در کوهستان و طبیعت محصول ابرکمپانی تولید محصولات ورزشی در دنیا یعنی آدیداس. زیره لاستیکی و فوق‌العاده راحت این کفش ™TRAXION است که باعث خاصیت چسبندگی بالای آن و محافظت از پا می‌شود و همین امر سبب شده تا این کفش برای پیاده‌روی در مسیرهای طولانی در تمام سطوح مناسب باشد. اما بهترین کارکرد این کفش راحت پیاده‌روی با آن در سطوح خشک است. در قسمت رویه کفش از الیاف سبک و بسیار مقاوم در برابر سایش استفاده‌شده است. زبانه نرم کفش از جنس پلیمر Eva است و در قسمت پنجه از لاستیک استفاده‌شده که سبب محافظت انگشتان پا می‌شود. به‌طور خلاصه این کفش تلفیقی از مقاومت بسیار بالا و چسبندگی است یعنی همه آنچه یک طبیعت گرد به آن نیاز دارد.

کفش مخصوص دویدن در طبیعت، پیاده‌روی و کوهنوردی مدل Merrell Capra؛ کفش برای مانور در کوهستان

Sport-Walking-Shoes-2

یک طراحی شیک برای یک پیاده‌روی سبک و سریع در کوهستان. کفش مدل Merrell Capra با زیره‌ای محکم و ساخته‌شده از چرم جیر، یکی از بهترین انتخاب‌ها برای یک پیاده‌روی طولانی در طبیعت و محیط‌های کوهستانی است و با توجه به قیمت نه‌چندان بالای آن انتخاب مناسبی در مقابل سایر کفش‌های طراحی‌شده با این کیفیت است.  Merrell Capra قابلیت مانور بالا و راحتی فوق‌العاده‌ای برای طبیعت شهری و پیاده‌روی در دشت دارد و در دو مدل ساده و ساق‌دار طراحی‌شده است. قسمت رویه کفش از چرم و الیاف مرکبی ساخته‌شده که دوام بالایی به کفش داده‌اند. در قسمت جلوی کفش از پلیمر استفاده‌شده که درنتیجه محافظت کافی از انگشتان پا در برابر ضربه فراهم می‌شود.

در قسمت میانی کفش، فوم «™UniFly» به کار گرفته‌شده است که استحکام و انعطاف فوق‌العاده‌ای دارد و برای کوهنوردی آن را به کفشی ایده‌آل بدل کرده است. ™UniFly نوعی فوم پلیمری EVA است که وزنش 30 درصد از فوم‌های دیگر سبک‌تر است و خاصیت ارتجاعی دارد.

بد نیست بدانید که کمپانی «مرل» 26 سال پیش کارش را با تولید محصولات باکیفیت ورزشی آغاز کرد. در سال 1981 شرکت تولیدکننده لوازم اسکی «Rossignol» با «رندی مرل» که به خاطر ساخت کفش‌های 500 دلاری مشهور بود وارد مذاکره شدند و او را برای طراحی کفش‌های کمپانی به خدمت گرفتند.

کفش مخصوص پیاده‌روی در طبیعت و کوهنوردی مدل Scarpa Proton؛ یک ایتالیایی آرام

Sport-Walking-Shoes-3

کفش مدل «Scarpa Proton» تمام انتظارات شما را از یک کفش پیاده‌روی برآورده می‌کند. در ساخت این کفش از جدیدترین تکنولوژی الیاف و پلیمر استفاده‌شده که شرایط پوشیده کفش را در تمام فصول و شرایط جوّی به شما می‌دهد. رویه خارجی این کفش ضدآب و نفوذناپذیر است و تلفیق چرم و پلی‌استر انعطاف فوق‌العاده‌ای به آن می‌بخشد. زیره مخصوص کفش Scarpa Proton از ترموپلاستیک ساخته‌شده و همین امر راحتی و ایمنی پاشنه و پنجه پاها را دوچندان و آن را برای دویدن و پیاده‌روی در کوهستان بدل به کفشی ایده‌آل کرده است.

کفش مخصوص پیاده روی در کوهستان و دویدن مدل Under Armour Verge Low GTX؛ حرفه؛ کوهنورد

Sport-Walking-Shoes-4

حتی اگر قصد دارید در یک مسابقه دو شرکت کنید یک جفت کفش Under Armour Verge Low GTX تهیه کنید. شرکت آمریکایی «آندر آرمور» در سال 1996 میلادی، توسط «کوین پلانک» (Kevin Plank) تأسیس و با عرضه محصولات ورزشی متنوع و البته باکیفیت مثال‌زدنی خیلی زود به شهرتی جهانی دست پیدا کرد. محصولات این شرکت در قالب کفش، پوشاک و لوازم جانبی ورزشی در سرتاسر جهان عرضه می‌شود. کفش مدل «Verge Low GTX» یکی از بهترین کفش‌های مخصوص دویدن کمپانی «آندر آرمور» است که با طراحی مبتکرانه زیره کفش و رویه سبک پارچه‌ای با منافذ ریز تمام ویژگی‌های یک کفش کوهنوردی و پیاده‌روی و دویدن را دارد. بد نیست بدانید جنس زیره این کفش از جنس لاستیکی تهیه‌شده که برای ساخت لاستیک موتورهای مخصوص کوهستان به‌کاربرده می‌شود.

کفش مخصوص پیاده روی در طبیعت، دویدن و کوه‌پیمایی مدل Five Ten Camp Four؛ تعادلت را حفظ کن

Sport-Walking-Shoes-5

برای اینکه بدانید می‌خواهیم در مورد چه کفشی صحبت کنیم بد نیست کمی در مورد برند «Five Ten» بیشتر بدانید. این برند نه‌چندان قدیمی که در سال 1985 تأسیس‌شده یکی از صاحب‌نام‌ترین برندها در تولید کفش و پوشاک برای خطرناک‌ترین رشته‌های ورزشی جهان از قایقرانی تا کوهنوردی و صخره‌نوردی است. تقریباً 30 سال است که این شرکت در ایالت کالیفرنیا تولیدات خود را مبتنی بر طراحی اختصاصی برش، لبه و کف لاستیکی اختصاصی کفش‌های ورزشی به بازار عرضه می‌کند. کفش‌های این برند عمدتاً برای کوهنوردی مناسب هستند و مدل «Five Ten Camp Four» هم به‌گونه‌ای طراحی‌شده که علاوه بر پیاده‌روی در طبیعت شهری برای پیاده‌روی در کوهستان هم گزینه‌ای منحصربه‌فرد است. زیره این کفش همانند سایر محصولات این برند به‌گونه‌ای تخصصی طراحی‌شده و تعادل شما را به نحو مطلوبی حتی در سطوح فوق‌العاده شیب‌دار حفظ می‌کند.

کفش مخصوص پیاده روی در طبیعت و کوه‌پیمایی مدل La Sportiva Primer Low GTX؛ سرباز طبیعت

Sport-Walking-Shoes-6

برند ایتالیایی «La Sportiva» در سال 1928 توسط «نارسیسو دلادیلو» تأسیس شد و از همان ابتدا کارش را با تولید پوتین‌های مخصوص کوهنوردی سفارش ارتش برای سربازان حاضر در جنگ جهانی دوم آغاز کرد و خیلی زود به‌عنوان یکی از برندهای صاحب سبک در زمینه تولید کفش‌های پیاده‌روی، اسکی و کوهنوردی نامش را در میان غول‌های صاحب‌نام این صنعت بر سر زبان‌ها انداخت. این شرکت جمع‌وجور با تنها 150 کارگر حامی بسیاری از قهرمانان صاحب‌نام در رشته‌های اسکی، کوهنوردی، دوومیدانی و سنگ‌نوردی است. از کفشی که توسط یک کمپانی تخصصی تولید کفش‌های کوهنوردی به بازار آمده چه انتظاری می‌توان داشت؟ کفش مدل «Primer Low GTX» یک کار کاملاً تخصصی برای کوهنوردان و پیاده‌روی در کوهستان است. برای ساخت رویه این کار از تکنولوژی نانو استفاده‌شده که سبب محافظت مطلوب از پاها در مسیرهای سخت و طولانی، نفوذناپذیری و تهویه و گرمای مناسب پاها در کفش می‌شود.

کفش پیاده روی در طبیعت، دویدن و کوهنوردی مدل Keen Targhee II؛ شیک و کلاسیک بپوشید

Sport-Walking-Shoes-7

یک مدل کلاسیک از کفش‌های پیاده‌روی در کوهستان. کفشی سبک و درعین‌حال ستبر، ضد آب و با خاصیت تهویه مناسب هوا رویه کفش. اگر از آن دسته افرادی هستید که پنجه پای پهن دارند و معمولاً انگشتان پایتان به‌جای بیشتری در کفش نیاز دارند این کفش برای شما ساخته‌شده است.

منبع:wikimountain.ir

nikoopay.com

نوشته شده در 1397-08-06 مجله ایران کاترپیلار, پوشاک و لباس 0 455

نظر خود را به اشتراک بگذاریدپاسخ دهید

شما باید وارد شوید تا بتوانید نظر دهید.

منو